Pálíte svíčky správně? Asi si teď říkáte, vždyť co je na tom těžkého, že? Škrtnete sirkou a je hotovo! To je sice pravda není to žádná kvantová fyzika, ale abyste dosáhli opravdu dokonalého zážitku a nevyhazovali svíčku napůl plnou, je potřeba znát několik zásad! A jaké to jsou? Nebojte, naučíme vás je!
Nalijme si čistého víno. Jak už jsme si řekli, pálení svíček není žádná složitá věda. I tak je ale dobré vědět, jak prodloužit životnost svíčky, dostat z ní maximum a vyhnout se začouzené místnosti no ne?
Správné umístění je klíčové
Prvním krokem k perfektnímu hoření je výběr vhodného místa pro svíčku. Ačkoli se svíčky mohou vyjímat krásně na dekorativních svícnech či vánočních věncích, je důležité, aby stály na rovném povrchu. Nerovnosti způsobují nerovnoměrné tavení vosku, což vede ke vzniku nechtěných tunelů. Navíc, pokud svíčku umístíte do průvanu, plamen může začít nepravidelně hořet a černit sklenici – nebo dokonce zdi!
Tip: Vyhněte se průvanu a ujistěte se, že svíčka stojí na pevném povrchu. To je klíčem k tomu, aby se vosk rovnoměrně rozpouštěl. A vy jste poté nevyhazovaly svíčku, kde je po stranách tolik vosku, že by vám záviděl i výrobce voskových figurín.
Zastřihování knotu – váš nový rituál
Nejjednodušší pravidlo pro všechny typy vonných svíček zní: před každým zapálením zastřihněte knot. Tento jednoduchý úkon zaručí čistší a stabilnější plamen, zabraňuje nadměrnému kouření a tvorbě sazí na skle. Ideální délka knotu je 3–5 mm. Stačí použít nůžky nebo speciální kleštičky na knot. Nezapomeňte odstranit ohořelé zbytky a narovnat knot, aby plamen hořel rovně.
A jak to je, když má svíčka dřevěný knot? Tento typ knotu, který mají například svíčky WoodWick ,obvykle není nutné zastříhávat. Pokud je ale delší než 6 mm, nebo plamen přesahuje 38 mm, případně svíčka kouří, je čas na úpravu. Nejprve pečlivě uhaste svíčku a nechte ji úplně vychladnout. Poté jemně odlomte spálené okraje knotu pomocí prstů, aby zůstal dlouhý zhruba zmíněných 6 mm. Před dalším zapálením svíčky vždy odstraňte všechny uvolněné zbytky knotu.
Vytvořte voskové jezírko, ne tunel!
Když svíčku zapálíte, nechte ji hořet tak dlouho, dokud se vrchní vrstva vosku nerozpustí až ke krajům sklenice. Tím se vytvoří rovnoměrné jezírko, které zajistí, že svíčka bude hořet rovnoměrně a tím zabráníte jejímu „tunelování“. Pokud ji zhasnete příliš brzy, vznikne tunel, což způsobí, že svíčka se už nebude rovnoměrně tavit a to ani při dalším zapálení!
U některých svíček, jako například Yankee Candle, je navíc výhodou, že mají více knotů, což napomáhá rovnoměrnému hoření a minimalizuje riziko vzniku tunelů. Tímto způsobem se vosk taví rychleji a efektivněji, což přispívá k delší a stabilnější době hoření.
Už se vám někdy stalo, že tunel u svíčky vznikl? Pomůže jednoduchý trik: zabalte horní část svíčky do alobalu, nechte malý otvor nad plamenem a zapalte ji. Teplo alobalu pomůže rozpustit vosk i po stranách a svíčka se vrátí k rovnoměrnému hoření.
Zhasínání svíčky bez nepořádku
Svíčku byste nikdy neměli jednoduše sfouknout. Tím riskujete, že rozfoukáte zbytky knotu do rozpuštěného vosku. Místo toho použijte zhášedlo na svíčky nebo víčko, pokud je součástí balení a není z plastu. Zhasínání svíčky tímto způsobem zajistí čistý vosk bez nežádoucích zbytků.
Pokud je součástí balení svíčky i víčko používáte ho nejen ke zhášení ale i k zakrytí svíčky, když nehoří. Díky tomu zabráníte, aby se do vosku dostal prach nebo jiné nečistoty.
Jak naložit se zbytkem vosku?
I když budete dbát na správnou péči, nakonec přijde chvíle, kdy svíčka dohoří a zůstane po ní trochu vosku na dně. Nebojte je to normální! Svíčku nikdy nenechávejte dohořet až na úplné dno. Mohlo by se stát, že by nádoba praskla případně i plocha, na které svíčka stojí a to za delší plamen na pár opravdu nestojí.
Zbytek vosku však můžete snadno odstranit a svíčku zrecyklovat. Jedním ze způsobů je zalít sklenici horkou vodou, počkat, až vosk vyplave na povrch a ztuhne, a pak jej vyjmout. Druhou možností je dát svíčku na pár hodin do mrazáku – vosk pak snadno vyloupnete – zde pozor pokud je nádoba na svíčku skleněná, ať na ni nezapomenete a ona vám v mrazáku nepraskne!
Tip: Sklenice můžete znovu použít jako dekorativní nádoby nebo květináče.
Atmosféra bez plamenů
Pokud milujete vůně svíček, ale hledáte bezpečnější a pohodlnější alternativu, o kterou není třeba se starat, vyzkoušejte kouzlo vonných difuzérů. Tyto elegantní bytové vůně šíří esenciální oleje do vzduchu, čímž vytvářejí příjemnou a relaxační atmosféru bez rizika otevřeného ohně. Difuzéry se nabízejí v různých stylech a velikostech, snadno se vejdou do jakéhokoliv interiéru a dodají mu šmrnc.
Teď už jste na podzimní/zimní sezónu zcela připraveni. Má to jen jeden háček – zbývá vyřešit jako vůni pořídit!